Вкусни, посни и ароматични колачи за секоја пригода.
1. Се става квасецот да се активира. Во сад со топла вода лајче шеќер и квасец и се остава да надојде.
2. Во длабок сад се става квасецот, водата, маслото и брашното измешано со пецивото. Се замесува тестото и се дели на топчиња колку орев. Се сука округла кора се става мармалад и ореви се прави бовча се превиткува /собира нагоре.
3. Се оставаат во плех да одморат 15мин и се печат на 200С-20мин. Додека се топли се увалкуваат во шеќер во прав измешано со ванила.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани