Палачинкиве обично ги правам за посно благо кога ни се јади оти се убави со мед и оревчиња и мармалад.
Смесата се меша со рачна мешалка, се остава да отстои 30мин.после настрана се гмечи добро бананата и се додава на смесата и се меша добро.

На тавче за палачинки се премачкува малку масло со салфетче, се става по 1 кутлача лајца за супа и се печат палачинките од двете страни. Малку се разликуваат во бојата од обичните оти се нијанса потемни ама и благички, па се прават како за благичко.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови