1. Кромидот, пиперката, бамјите ситно се сецкаат, а морковот се ренда и се заедно се пропржува на врело масло
2. Се додаваат компирите претходно излупени и исечкани на кругови
3. Се додава оризот. грашокот, доматите и сите зачини
4. Се залева со вода и откако ќе зоврие на огинот, се става во рерна да се пече додека да изврие течноста, но да не е премногу суво.
Пријатен апетит !!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани