Прво на загреано масло се ставаат кромидот и морковот да се запржат 2-3 минути.
Се додава исчистената боранија, доматот, зачините и се остава на тивко да крчка околу 30 минути, односно се додека не испари сопствената течност на боранијата.
Се става 1 лажица црвен пипер се налива оклу 500 мл вода и крчка уште 30 минути.
На крај се става сецканиот магдонос и се сервира со павлака или кисело млеко.

Ова е мое омилено летно, лесно, вкусно јадење

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани