Во подлабок сад се меша брашното со пецивото, ванилата и шеќерот. Се додава водата, сокот и зејтинот и со рачен миксер убаво се соединуваат сите состојки. Смесата се дели на два дела и во едниот дел се ставаат праските, а во другиот сецканите урми. Смесата со урми се истура во подмачкан плех, се посипува со какао и се става 8-10 минути да се подпече. Плехот се ваѓа од рерна се налева со втората смеса и се враќа уште 20-25 минути да се допече. Уште додека е топол колачот се ренда чоколада одозгора.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани