Во подлабок сад измешајте ги сувите состојки, а потоа додајте ги и течните состојки.
Боровинките свалкајте ги во брашно.
Половина од боровинките ставете ги во смесата и измешајте.

Во плех (претходно премачкан со масло и набрашнет) истурете ја смесата и одозгора ставете ги преостанатите боровинки.

Печете на 180 степени, околу 40 минути(зависно од рерната).

Испечениот колач оставете го да се олади, а потоа исечете го на коцки.

Секоја коцка посипете ја со агаве сируп и послужете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани