Испечати

Посен колач со афион и боровинки

Посен колач со афион и боровинки

Состојки

  • 3 чаши(од 200мл) брашно
  • 2 чаши млеко од соја
  • 1 чаша масло
  • 2 чаши шеќер
  • 1 пециво
  • 100гр. афион
  • 120гр. свежи боровинки
  • За посипување
  • по потреба агаве сируп

Подготовка

Во подлабок сад измешајте ги сувите состојки, а потоа додајте ги и течните состојки.
Боровинките свалкајте ги во брашно.
Половина од боровинките ставете ги во смесата и измешајте.

Во плех (претходно премачкан со масло и набрашнет) истурете ја смесата и одозгора ставете ги преостанатите боровинки.

Печете на 180 степени, околу 40 минути(зависно од рерната).

Испечениот колач оставете го да се олади, а потоа исечете го на коцки.

Секоја коцка посипете ја со агаве сируп и послужете.