Бисквитите искршете ги на помали парчина а оревите, лешниците и бадемите ситно исечкајте ги и ставете ги во сад. Додајте го и сувото грозје.
Чоколадата искршена на коцки, маргаринот исечен на коцки, шеќерот и млекото од соја ставете ги да се стопат на пареа. Потоа додајте ги бисвитите со јаткастото овошје и измешајте.
Смесата ставете ја во Делимано силиконскиот калап за векни или во други калапчиња што ги имате и со лажицата порамнете ја. Ставете го во фрижидер да се олади и стегне.
Оладениот колач превртете го на соодветна подлога, посипете го со шеќер во прав, исечете парчиња и послужете го.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани