Подготовка:

1. Во длабок сад се матат јајцата со шеќерот и ванилата. Постепено се додава брашното и пецивото и млекото. Се добива густа смеса.
2. Во правоаголен плех 25х30 се редат ресаните со чоколадото најгоре. Врз нив се истура смесата и се печи на 180С-40мин.
3. Врз испеченото тесто се става глазурата. Се зоврива хоплата се додава чоколадото и убаво се меша до сјајност. Се прелива колачот. Вкусно и лесно!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани