Подготовка:

1. Компирите излупете ги, сварете ги, додајте путер, посолете и направете пире. Магдоносот ситно исечкајте го додајте го во пирето.
2. Пиреро додека е топло ставете го во шприц и направете корпички.
3. За полнење - Печурки ситно исечкајте,испржете ги со кромид, додајте павлака и посолете. Со ова смеса наполнете ги корпите, одозгора изрендајте кашкавал. Ставете да се пече на кратко додека не се стопи кашкавалот!
Добар апетит!
Овие корпички убаво ке ја украсат вашата трпеза за прослави!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани