Испечати

Полнети корпички од пире

Полнети корпички од пире

Состојки

  • 400 гр Компири
  • 50 гр Путер
  • За полнење
  • 200 гр Печурки
  • 100 мл Павлака за готвење
  • 200 гр Кашкавал

Подготовка

Подготовка:

1. Компирите излупете ги, сварете ги, додајте путер, посолете и направете пире. Магдоносот ситно исечкајте го додајте го во пирето.
2. Пиреро додека е топло ставете го во шприц и направете корпички.
3. За полнење - Печурки ситно исечкајте,испржете ги со кромид, додајте павлака и посолете. Со ова смеса наполнете ги корпите, одозгора изрендајте кашкавал. Ставете да се пече на кратко додека не се стопи кашкавалот!
Добар апетит!
Овие корпички убаво ке ја украсат вашата трпеза за прослави!