Прво секоја кајсија се полни со по еден бадем.
Потоа се замесуваат белката, шеќерот, чоколадото, бадемот, бисквитите, путерот да се изедначат.
Секоја наполнета кајсија се обмотува со оваа смеса и се валкаат во мелени ореви. Потоа се сечат на половина и се сервираат.
Овој рецепт случајно настана со остатокот на суво овошје, но излезе многу вкусно и убаво

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани