Се замесува тесто од млеко, сол, шеќер, зејтин, квасец и брашно по потреба. Се остава да надојде. Затоа време се ренда саламата кашкавалот и се додават две белки и се соединува смесата. Готовото тесто се дели на 21 парче се прават топчиња. Секое топче малку го развлекуваме со сукало го ставаме филот во средина и затвараме прво со две спротивни страни потоа со другите две страни во вид на плико. Се редат во плек подмачкан со масл. Се премачкуват со дветете жолчки и се посолуват со сусам

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови