Се замесува со брашно, топла вода, квасец, сол и малку шеќер. Откако тестото ќе отстои и ќе стаса се формираат топчиња од кои потоа се развлекува пита. Се филува со месо и задолжително се става овча пастрма. Овчата пастрма всушност е солено, сушено овчо месо.
Пет минути пред крајот на печењето врз месото се става јајце, а откако ќе се испече, венецот на питата се мачка со свинска маст, за да биде мек за јадење. Се пече на температура од 200 степени околу 10 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови