1. Просото го мијаме со ладна вода и го ставаме во длабок сад на оган заедно со водата. Го вариме со повремено мешање внимавајќи да не ни загори. Откако ќе се свари и водата испари го ставаме во длабок сад.
2. Спанаќот или блитвата ги обаруваме и сецкаме.
3. Во садот со блитвата ги ставаме солта, спанаќот/ блитвта, јогуртот, павлаката и дробеното сирење. Мешаме.
4. Смесата ја ставаме во огругла тава за печење бр. 28 претходно премачкана со маслиново масло. Одозгора посипуваме со мешавина од семиња. Печиме 30-40 минути на 180 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани