ПодготовкаЧ

1. Карфиолот го миеме и го делиме на парченца.

2. Во тенџере на оган ставаме вода која ја посолуваме да се загрее. Го додаваме карфиолот и вариме додека не омекне. Го цедиме и го ставаме во блендер.

3. Ги додаваме лукот,солта, мешаниот сув зачин, млекото, путерот и павлаката/ грчкиот јогурт. Блендираме да се соединат состојките. Пирето го послужуваме топло со мало парче путер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани