Уживајте во овој лесен и вкусен ручек!

Подготовка
1. Сланината ја сечкаме на ситни коцкички,  ја пропржуваме и ја тргаме на страна.
2. Во истиот сад ги запржуваме пилешките гради исечкани на ситни коцки и свинската маст. При крајот на пржењето ги зачинуваме.
3. Ја враќаме пржената сланина во садот и на месото му додаваме кисела павлака.
4. Зачинуваме и на тивок оган ја провриваме целата смеса да се соедини околу 5-10 минути.

Сервирајте со прилог по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани