Многу вкусни солени бомбици.
Прво пилешкиот стек се мели на машина за месо.
Потоа потопете го парчето двопек во вода и исцедете го.
Во садот со месото се додаваат останатите состојки и сето убаво се соединува.
Се формираат бомбици, се валкаат во брашно, јајце презла и сусам.
Се пржат на среден оган и се редат на хартиени салфети.

Совет, при формирањетио на секоја бомбица раката нека ви биде потопена во вода или намрсена со масло, за полесно да се формираат бомбиците.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани