Здрава и вкусна замена за компирот која сигурно ќе ви се допадне.

1. Пашканатот се лупи и се сече на мали и тенки парчиња.

2. Плехот се обложува со хартија за печење и во него се става пашканатот. Се полева со малку маслиново масло и се зачинува.

3. Убаво се меша со раце за сите парчиња пашканат да бидат убаво зачинети, а потоа се распоредуваат во плехот.

4. Се пече 15-20 минути во претходно загреана рерна на 220 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани