1. Пилето се мие, суши со кујнска хартија, се премачкува со мешавина од мајонезот и ќечапот. Се посолува, побиберува, се наросува со мешан сув зеленчук и малку оригано. Се попрскува со малку масло.
1. Се става во ќеса, се боцка на неколку места и во загреана рерна на 200 степени околу 2 часа, зависно од големината на пилето.
Превкусно!
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани