Испечати

Печено пиле

Печено пиле

Состојки

  • 1 покрупно пиле-околу 2 кг.
  • 3 лажици мајонез
  • 3 лажици ќечап
  • по вкус сол, мешан сув зеленчук, мелен црн пипер,оригано
  • малку масло
  • 1 ќеса за печење

Подготовка

1. Пилето се мие, суши со кујнска хартија, се премачкува со мешавина од мајонезот и ќечапот. Се посолува, побиберува, се наросува со мешан сув зеленчук и малку оригано. Се попрскува со малку масло.
1. Се става во ќеса, се боцка на неколку места и во загреана рерна на 200 степени околу 2 часа, зависно од големината на пилето.
Превкусно!
На здравје!