Подоготовка

1. Овесот сомелете го во процесор за храна, додека да добие брашнеста структура. Во подлабок сад измешајте го овесот со останатите состојки за вафлите. Кога се е убаво споено распоредете ја смесата во калап за вафли. Печете во загреана рерна на 180 степени, 15-20 минути. Потоа извадете ги вафлите од калапот и печете ги од другата страна уште 5 минути.
2. За карамелот од урми, додајте ги сите состојки во блендер и обработете додека да добиете мазна смеса. Млеко ставете во зависност од тоа колку сакате да биде густ карамелот. Јас ставив околу 80мл. На здравје!

* Од смесата излегуваат 4 вафли. Со истата смеса може да се направат и во апарат за вафли наместо во рерна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани