1. Зелката се сече на кругови во дебелина од 1-1,5 см и круговите се редат во тава за печење обложена со хартија за печење.

2. Премачкајте ја со маслиново масло, наросете по желба со семиња, зачини и сол. Се пече околу 25-30 минути на 180 степени. Во мегувреме се подготвува сосот.

3. Сите состојќи се додаваат во сад за матење и се матат со вилушка додека смесата не стане хомогена. Испечените кругови зелка прелијте ги со сосот и уживајте. На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани