1. Во подлабок сад го ставаме млекото, маслото, квасецот (издробен), белките, солта, шеќерот, матиме со жица.
2. Постепено го додаваме брашното (просеано), месиме дотурајќи брашно додека да добиеме нелепливо тесто. Тестото го премачкуваме со малку масло, го покриваме со фолија и оставаме да кисне околу 40 минути.
3. Празот го миеме, чистиме, сечкаме, му ставаме сол и масло да отстои така.
4. Стасаното тесто го делиме на 4 дела, првиот дел го размесуваме малку и со оклагија формираме правоаголник, премачкуваме со маргарин.
5. Во отстоениот праз го ставаме јајцето и го соединуваме, треба да планираме да имаме фил за 4-те корички.
6. На правоаголната кора на едниот подолг крај ставаме од филот, а од другата страна засекуваме надолу лентички но не до работ, виткаме од страната со филот кон другата страна како гасеница. Постапката ја повторуваме со другите 3 теста.
7. Пецивата ги ставаме во намрсена тава, премачкуваме со жолчките, наросуваме сусам, ги оставаме да киснат додека да се загрее рерната на 200 степени.
Печеме околу 25 минути.

(509)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани