Во блендер ставете ги маслинките одвоени од коската. Треба да се вкупно 200 гр без коска. Кромидчињата или лукот ако се одлучите за таков вкус, ситно исцекајте или протиснете, истолчете. Додадете ги и oстанатите состојки и изблендирајте.
Сервирајте со гранче босилек.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани