1. Лукчето го сечкаме на парчиња.
2. Го попрскуваме со сол и црн бибер.
3. Ако ставате свеж магдонос, измијте го и исецкајте го.
4. Додајте го во лукчето.
5. Сето ова прелејте го со маслиново масло.
6. Промешајте.
7. Пресечете парче фолија од прилика колку што е парчето пастрмка.
8. Ставете ја добро исчистената и измиена пастрмка на фолијата.
9. Отворете ја во внатрешноста и ставете две лажици од горе наведената мешавина.
10. Попрскајте ја во должина од истата смеса.
11. Завиткајте ја пастрмката убаво во фолијата и редете ја во тавчето.
12. Печете 20 минути во добро загреана рерна.
13. Служете ја во фолијата попрскана со лимонов сок.
На здравје.
Забелешка
Рерната ми пече доволно и затоа печев 20 минути. Доколку вашата рерна е послаба, оставете подолго или проверете во фолијата. Кога ќе одвиткате во фолијата, пастрмката изгледа како жива нема добиено никаква боја, но е сочна и превкусна за јадење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови