Млекото се затоплува,се додава малку шеќер и коцка квасец. Се остава додека квасецот не се растопи. Се замесува тесто и се остава на топло половина час. Се премесува и се сучи кора. Се вадат форми. На средина се става од филот, краевите се премачкуваат со вода, се затвораат и се притиска со виљушка за убаво да се спојат. Се пржат на загреано масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор-Сподели под исти услови