Испечати

Панцероти

Панцероти

Состојки

  • 500 гр. брашно
  • 1 јајце
  • 200 мл. млеко
  • 1 квасец
  • 1 лажица масло
  • 1 лажичка сол
  • 300 гр. кашкавал
  • 200 гр. шунка

Подготовка

Млекото се затоплува,се додава малку шеќер и коцка квасец. Се остава додека квасецот не се растопи. Се замесува тесто и се остава на топло половина час. Се премесува и се сучи кора. Се вадат форми. На средина се става од филот, краевите се премачкуваат со вода, се затвораат и се притиска со виљушка за убаво да се спојат. Се пржат на загреано масло.