Во сад на страна ставете го желатинот и потопете го со 5 лажици вода и оставете го да набори.
Млекото, слатката павлака, шеќерот и ванилиниот шеќер ставите ги на оган само колку да се затопли смесата, потоа тргните го тенгерето и во него ставете го набобрениот желатин.
Смесата истурeте ја во чаши, а нив ставете ги во фрижидер да остојат 2 часа. Откако ќе поминат тие 2 часа и белиот дел ќе биди убаво стегнат се приготвува делот од јагоди.
Повторно желатинот пригответе го на истиот начин.
Јагодите изблендиратеј ги и заедно со шеќерот ставете ги на оган колку да се затопли смесата и на крај додајте го набобрениот желатин. Ова смеса се истура врз белата смеса и повторно се остава во фрижидер уште 2 часа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови