1. Се чистат рибите и се посолуваат од двете страни и во внатрешниот дел од рибата се реди лук и душичка. Се засекуваат неколку засеци и се става во кожата лукче.
2. Се чистат компирите и се редат во тепсијата. Врз нив сечкани корнишони.морков и кромид.
3. Се редат рибите и се поливаат со бело вино.Се печи на 250 С 1 саат.Се служи со салата и вино. На здравје!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани