Подготовка
- Во сад ставете ги веќе исецканите варените компир, јајцата, морковот, додадете ги исецканите роквици, кромид и лесно потпечените во тава пињоли. Додадете го и магданосот.
Дресинг
Измешајте ги лимоновиот сок, сенфот, солта, биберот и зејтинот.
Со дресингот залејте претходно припреманите состојки, измешајте
Сервирајте и ужувајте!
Ова е уште една идеја за како да се потрошат преостанатите велгиденски јајца, секако и намерно спремана во секое време.
Напомена
Доколку нема пињоли, не секирајте се... слободно ги озоставите. Многупати сум ставала маслинки... навистина е освежителна. Може и да имешате два вида на сенф - Дижонскиот и Ретро сенфот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани