Одлична салата за оние што постат или се на диета.
Најпрво, ако пченката и боранијата се замрзнати, во мало тенџерче се варат во малку вода околу 15тина минути.
Се сецкаат краставиците и доматите,  а на маслинките им се вадат семките и тие сецкаат на мали парчиња. Се додаваат претходно исцедената и оладена боранија и пченка, па додава многу ситно исецканото младо кромитче или лукче (по желба може да изберете).
На крај посолете ја и додадете маслинов зејтин па промешајте ја.
И тоа е тоа!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови