За топлите денови кои допрва даоѓаат секако ваквите млечни напитоци се добредојдени и даваат доволно енергија за витален почеток на денот.
Постапката е кратка, како и времето за кое ќе се испијат. Во блендер се ставаат кајсиите (или било кое овошје по вкус но да е поптолно созреано) со ванила шеќерот, се миксираат, се додава ладниот јогурт, за додатен благ вкус употребете шеќер по вкус и тоа е се.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови