Чоколадата се топи и се премачкуваат корпиците. Се ставаат во фрижидер и се повторува уште еднаш премачкувањето.
Водата и шеќерот се ставаат да зовријат и се вари 2-3 минути. Се додаваат оревите и се убаво се меша. Маргаринот се мати и се додава кон оладената смеса,  па се полнат корпиците и се декорираат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Без адаптирани дела