Испечати

Орев корпички

Орев корпички

Состојки

  • 300мл вода
  • 300гр шеќер
  • 300гр ореви млени
  • 125гр маргарин
  • 200гр чоколада
  • 3 лажици зејтин

Подготовка

Чоколадата се топи и се премачкуваат корпиците. Се ставаат во фрижидер и се повторува уште еднаш премачкувањето.
Водата и шеќерот се ставаат да зовријат и се вари 2-3 минути. Се додаваат оревите и се убаво се меша. Маргаринот се мати и се додава кон оладената смеса,  па се полнат корпиците и се декорираат по желба.