Во брашното, ставете ги сите состојки за тестото и измесете тесто кое ќе го оставите во фрижидер 1/2 сат.
За филот, зовријте го млекото со шеќерот и попарете ги оревите. Ставете ја нутелата. Кога ќе се излади, изматете го маргаринот, додајте му ги оревите и продолжете со миксирање додека не се добие кремаста структура.

За да се направат овие оревчиња, потребни ви се калапчиња со форма на орев. На почетокот, секое калапче, со прст премачкајте го со малку маргарин, набрашнете го и наредете ги сите калапчиња во плех. (Јас имам 40 калапчиња и испеков 4 плеха, а на крајот добив 80 оревчиња)
Од тестото правете топчиња со големина малку поголема од лешник и секое топче втиснете го во калапчето.
Печете во загреана рерна на 180 степени, десетина минути. Бидете внимателни, лесно можат да изгорат.
Извадете ги од рерната. Колачињата многу лесно излегуваат од калапчињата и одма ставете нова тура.
Филувајте по две со по половина лажиче од филот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови