Ова е можеби најстар но според мене најдобар рецепт за орасници. Со години ги правам за божиќните празници, имам испробано и други рецепти но вака подготвени орасниците се најубави.

1. Белките се матат во цврс снег и кога се готови постепено се додава шеќерот и не се престанува со матење. Потоа се додаваат мелените ореви и се мешаат во белките.

2. Со влажни раце се зема од смесата топче(колку орев), се обликува во потковица и обилно се валка во толчените ореви.

3. Орасниците се печат во загреана рерна на 150 степени околу 10-12 минути и со исклучена рерна уште две минути. Оставете ги убаво да се оладат.

Од оваа мера мене ми излегуваат од 25 до 30 орасници.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови