Од вечер имав ставено наут во вода за да набабри зашто така го јадам, суров со сите негови состојки, па експресно ми текна да пробам со јагоди и излезе вкусно.
За да набабри на наутот му требаат 5-6 часа кисне во вода.

Јагодите (кои ги имам смрзнати) ги пододмрзнав и ги ставив медот и наутот, ги изблендирав и потоа ги ставив овесните снегулки и пак блендирав. Оставив некоја минута снегулките да впијат малку од течноста.
Брзо, лесно и здраво.
Со ладниве јагоди одличен би бил како десерт и за во лето.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани