Испечати

Овошен хумус

Овошен хумус

Состојки

  • 1 чаша јагоди
  • 1/2 чаша наут
  • 2 лажици мед
  • 2 лажици овесни снежинки

Подготовка

Од вечер имав ставено наут во вода за да набабри зашто така го јадам, суров со сите негови состојки, па експресно ми текна да пробам со јагоди и излезе вкусно.
За да набабри на наутот му требаат 5-6 часа кисне во вода.

Јагодите (кои ги имам смрзнати) ги пододмрзнав и ги ставив медот и наутот, ги изблендирав и потоа ги ставив овесните снегулки и пак блендирав. Оставив некоја минута снегулките да впијат малку од течноста.
Брзо, лесно и здраво.
Со ладниве јагоди одличен би бил како десерт и за во лето.