Петровденските пости се во тек... Предлог посен оброк или салата, по ваша желба...

Подготовка
1. Варените компири ги сечкаме на парче-залче.
2. Краставичките ги сечкаме на кругови или полукругови.
3. Измиената марула ја сечкаме на тенки ленти.
4. Ја додаваме процедената пченка и сечканиот свеж копар. Зачинуваме и посолуваме.
5. Сокот од лимон го соединуваме со маслото и 1 лажичка сенф, па со дресингов ја залеваме салатата.

Дресингот си го подготвувате по ваш вкус, дали сакате покисел оброк или помрсен, па додавајте или одземајте,...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани