Шеќерот се потопува со многу малку топла вода. Се додава 150 г мелени лешници и 150г ситно сецкани лешници, маргаринот и ванилката. Сето добро се промешува, па со топлата смеса се премачкуваат обландите. Обландите се притискаат со некој потежок предмет и се оставаат да отстојан некое време. Чоколадото се растопува со 1 лаж. масло и се прелива врз обландите и повторно се остава да стегне чоколадото

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови