Најпрвин пенесто изматете ги јајцата и шеќерот.
Во тенџере на оган ставете го маргаринот да се топи, а потоа додајте ги изматените јајца и чоколадото.
Мешајте континуирано додека чоколадото убаво се растопи.
Тргнете го тенџерето од оган и додајте ги сувото грозје, сецканите смокви, ореви, бадеми и дехидрираното овошје.
Убаво со мешање соединете ја смесата.
Врз секој лист обланда (претходно ставени во влажна крпа) нанесете од филот и замотајте во ролат.
Ролованите обланди замотајте ги во најлонска фолија и ставете ги во замрзнувач да се стегнат.
По потреба вадете и сечете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани