Ставете ги сите состојки во сад и месете се додека не добиете мазно тестото за бисквити. Завиткајте го во најлонска фолија и ставете го во фрижидер околу 30 минути или подолго (јас секое тесто за бисквити го оставам во фрижидер преку ноќ, бидејќи тестото тогаш е многу поубаво и поароматично).
Се развива кора со дебелина од околу 5мм и се сече со калапчиња. Печете околу 6-8 минути на 170 ° Ц.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани