Десертчево е вистинска нирвана, баш врвно уживање.

Измешајте го кондензираното млеко со водата и во него растворете го прашокот за пудинг.

Варете го до згуснување со постојано мешање (околу 5 минути).

Покријте го со стреч фолија и оставете го да олади.

Оладениот крем измешајте го со шлагот.

Полнете 1/3 од чашите, претходно исплакнати, па ставете дробени орео колачиња и парчиња банана. Потоа наполнете уште толку и повторете ја постапката.

Најгоре ставете шлаг и украсете со колачињата и бананите.

Оставете во фрижидер пред да послужите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани