Совршен десерт, кој дава посебно освежителна нота на секое залче. Ако сте љубител на овошните колачи дефинитивно нема да ве разочара овој прекрасен колач.

Подготовка

Најпрво, изматете ги јајцата и шеќерот. Потоа, додадете го маслото и јогуртот. Промешајте убаво.

Во смесата, ставете просеано брашно со пециво и цимет. Изрендајте половина кора од лимон Убаво изматете со миксер.

Тавата во која ќе печите, премачкајте ја со путер, а потоа ставете ја смесата.

Одозгора наредете цреши без семки.

Печите на 200 степени околу 15 минути.

Измешајте го медот со сокот од лимон и распоредете го врз топлиот колач

Кога ќе излади, одозгора ставете малку шеќер во прав.

Забелешка
Може црешките да ги замените со друго овошје, по ваша желба.

На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани