Најбрзата гибаница едноставен доручек или вечера...
Подготвка
Изматете ги јајцата додадете го масло,јогуртот,сирењето,киселата вода и прашок за пециво.
Корите исецкајте ги на ленти или ситно искинете ги,додедете ги
во јајцата измешаје и оставете пет минути смесата да се соедини и
корите да омекнат.Повторно измешајте со шпатула и целата смеса сипетеја во
ростер тавата.
Печете на 200степени половина час.
Откако гибаницата ќе ја добие посакуваната боја исклучете и оставете уште петнаесетина минути во рерна.
Сечете добро изладена и послужете со чаша јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани