Патлиџанот и пиперките се печат, лупат и се мелат, а чешнињата се лупат се рендаат, се запржуваат и им се додава изренданиот домат.Се пржи додека да испари течноста и се трга од оган. Се додаваат мелените пиперки и патлиџанот, се додава сол и сето се измешува.
Од состојките се добиваат 2 мали теглиња.
Во фрижидер може да стои десетина дена.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови