Покрај големиот избор на намази и крем салати, еве еден предлог од мене за една вкусна крем салата од модри патлиџани, која доколку ја подготвите во блендер е иделен намаз и за најпребирливите деца.

Подготовка:

1. Модриот патлиџан се пече во загреана рерна на 250 степени.

2. Потоа го лупиме и блендираме во блендер. Во чашката од блендерот ги додаваме и останатите состојки и блендираме до хомогенизирање на состојките.

*Забелешка - доколку немате блендер, може модриот патлиџан да се помине низ машина за мелење месо или да се истолчи.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани