Мини кокос ролати превкусни и лесни за подготовка.
1. Прво го правиме бисквитот, јајцата ги матиме со шеќерпт и ванилата па ги додаваме млекото и маслото. На крај го додаваме брашното со печивото и убаво мешаме. Смесата ја ставаме во плех од шпорет обложен со хартија за печење и печеме на 180 степени околу 8 минути.
2. Фил- Павлаката ја ставаме во сад на оган и кога ќе дојде до пред вриење ги додаваме чоколадото и путерот. Оставаме да се олади.
3. Печениот бисквит го мачкаме со оладениот фил и по должина го сечеме на пет ленти. Потоа секоја лента ја сечеме на четири еднакви делови и од секој дел виткаме мини ролат. Секој ролат го преливаме со чоколадниот прелив кој го подготвуваме така што сите состојки ги ставаме во сад на оган и со постојано мешање чекаме да се соединат.Оставаме малку да олади па внатре во преливот го ставаме секој ролат.
Ролатите обилно ги валкаме во кокос.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови