Сега е период кога може да се најде мечкин лук и да се искористи колку што се може повеќе.
Незаменлив за прочистување на организмот.

Јас направив најпрвин нешто како песто, само од мечкин лук, маслиново масло и малку сол.
Значи по потреба се става во блендер измиениот и исушен мечкин лук , малку маслиново масло и сол.
Се блендира со постепено додавање на маслиново масло по потреба, додека се добие посакуваната текстура.
Вака спреманото песто го искористив за полнење на пецивото.

Тесто
Се става квасецот во помал сад и се додава малку од водата, шеќерот и малку од брашното.
Оставете да стаса.
Во поголем сад ставете ја водата, маслото , солта, стасаниот квасец и со постепено додавање на брашното се замесува меко тесто.

Од замесеното тесто се прават мали топчиња.
Секое топче малку се расукува и во средината се става од полнењето.
Убаво се затвараат и се редат во плех.

Се премачкуваат од смесата за премачкување и се наросуваат со сусам.

Додека се загрева рерната се оставаат покриени да стасаат.

Се печат на 200 степени додека заруменат.

Се вадат и се покриваат со подебела крпа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани